A hitel és az egyéb hatástöbbszörözők, avagy egyedül nehéz

Több hatástöbbszöröző létezik az üzleti életben. Az a lényegük hogy kevés vagy nulla pénzből sokat lehet velük csinálni, és hogy a beletett munka mennyiségétől függetlenül az eredményt fel lehet turbózni velük. A legismertebb ilyen a hitel. Ebben a cikkben bemutatom hogy a gazdagok hogyan használják a hitelt nagy vagyonuk felépítéshez, és hogy hogyan tudod ezt lemásolni és jól csinálni, majd kitérek a többi hatástöbbszöröző tényezőre is.

Hogyan használják a hitelt a gazdagok?

Az iskolában és a köztudattól általában azt hallani, hogy a hitel veszélyes és rossz… míg ez alapvetően igaz, vannak olyan esetek amikor kifejezetten előnyös használni, mert viszonylag kis rizikó mellett nagy nyereséget lehet vele elérni, és a gazdagok ennek megfelelően is járnak el.

Például Elon Musk a birtokában lévő Tesla részvényekre vett fel hatalmas hiteleket. Musk lejelentette 2024-ben az amerikai tőzsdefelügyeletnek (Securities and Exchange Commission) hogy a körülbelül 700 millió Tesla részvényéből körülbelül 230 millió darabra vett fel kölcsönt (forrás linkje).

De a Forbes magazin szerint a világ 400 leggazdagabb embere közül 32-nek volt ilyen fajta hitele 2022-ben (forrás linkje).

Hogyan használhatod te is?

Ami talán a legtöbbünk számára még érdekesebb, hogy ezt nem csak a leggazdagabbak tehetik meg.

Míg azt nem tudom, hogy Magyarországon fel lehet-e venni részvényállományra hitelt, vannak más lehetőségek is. A legalapvetőbb példa erre hogy felveszel egy banki hitelt és veszel belőle egy lakást. Ez úgy többszörözi meg a pénzed hatását, hogy ha mondjuk 50 millió Forint a lakás vételára, amibe 20% önerőt teszel (azaz 10 millió Ft-ot) és a maradék 80%-ot hitelből finanszírozod, majd kiadod a lakást és 20 év alatt a bérleti díjakból visszafizeted a hitelt, akkor teljesen a tied lesz az 50 millió Ft értékű lakás a hitel lejártakor (és most tekintsünk el az ezalatt a 20 év alatt bekövetkező egyéb hozamoktól és a lakás potenciális értéknövekedésétől). Így 10 millió Forintból csináltál 50-et, anélkül hogy több pénzt fektettél volna a befektetésbe. “Kevésből lett sok”. Megtöbbszörözted a befektetett pénzed.

Hogyan lehet racionálisan befektetni hitelből

És ezzel eljutunk a hitel észszerű használatához: mely főként az, hogy olyan dologra vesszük azt fel, ami pénzt termel, és ez az összeg több havonta, mint a havi hiteltörlesztő és egyéb költségek. Valamint természetesen nagyon fontos, hogy a befektetési eszköz amit a hitelből megveszünk egészen a a hitel futamidejének végéig tudja fedezni ezen költségeket – aminek az egyik feltétele általában hogy fix kamatozású legyen végig a kölcsön és ne essen a befektetésből befolyó jövedelem. És persze nem jó ha közben esik a befektetési eszköz (cég, ingatlan) értéke sem.

Összegezve, ne divatos autót vagy hajót vásárolj ily módon…nagy kár, de az nem túl jó ötlet…

Hitelt egyébként nem csak a bankok adhatnak, hanem például a megvenni kívánt cég vagy ingatlan aktuális tulajdonosa is, úgy, hogy a vételárat, vagy annak nagy részét, csak részletekben kell megfizetni neki, néhány év alatt.

Csak minimális rizikókba menj bele

A rossz hír az, hogy a hitel rizikókat is rejt magában. Sőt, a legrosszabb esetben az is előfordulhat, hogy mindened elveszítheted. A bank a tartozásod összegét akarja visszakapni ha nem tudod fizetni a törlesztőket, és ha a fedezetként szolgáló befektetési eszköz értéke ekkor kevesebb, mint a tartozásod, akkor a különbözet összegéig bank elviheti az egyéb vagyonod egy részét vagy egészét is. Mert ekkor el fogja adni a fedezetet, tehát az ingatlant vagy céget, de nem tudja belőle teljesen fedezni a tartozásod…

Erre sajnos gondolni kell, mert előfordulhat, hogy valami balul üt be és tényleg nem tudod fizetni a törlesztőket. Például jön egy gazdasági válság és munkanélkülivé válsz és nem tudod kiadni annyiért a lakásod se.

Egyben ez egyfajta biztonságot is jelenthet. A legrosszabb esetben ugyanis eladják a fedezetet és ugyan ott vagy mint előtte, persze csak ha nem csökkent időközben jelentősen ezen biztosíték értéke…

De gondoljunk bele egy ilyen helyzetbe egy kicsit jobban… Mennyire lehet rossz a szituáció, és mi ennek a valószínűsége, és mennyi extra költséget tudsz elviselni amíg tart, és meddig tart? Például ha nagyon valószínű hogy havi 200-250 ezer Forintnál nem kell többet fizetned a lakáshitelre (mert a fix törlesztőrészlet mondjuk 250 ezer Ft), illetve valamennyi bérleti díjat valószínű mindig el lehet kérni érte, ha csak 50 ezer Forintot is, míg a havi jövedelmed most 800 ezer Ft, akkor minden bizonnyal rendben leszel ha megmarad a munkád; azért is, mert az ilyen válságok általában max. 1-2 év alatt elmúlnak. De érdemes a jó időkben félrerakni, hogy legyen egy biztonsági tartalékod a törlesztők fizetésére. Szóval a rizikók és a felmerülő kimenetelek elemzése szükségszerű. Bár biztosra soha nem lehet menni, de a rizikót ki lehet számolni különböző kimenetelek esetére. És némelyik dologba érdemes lehet belevágni ezen elemzés alapján. Személyes kérdés, hogy mennyi az a rizikó, amivel te még jól tudsz aludni. Én speciel nem szeretem a nagy rizikót, de nincs is rá szükség tapasztalatom szerint hogy jól teljesítsek.

De mégegyszer kiemelem, hogy ez nem befektetési tanács, és nem szeretnélek arra buzdítani, hogy hitelt vegyél fel. Lehetnek olyan tényezők is, melyeket ebben a bejegyzésben nem említettem. Ezekért és az elhangzottakért felelősséget nem tudok vállalni, így mindig a magad meggyőződése alapján dönts.

A hitellel mint hatástöbbszörözővel kapcsolatos gondolatok zárásaként megosztok egy nagyon ide illő idézetet Warren Buffettől:

“Soha ne kockáztasd azt, amid van, és azt, amire szükséged van, olyasmiért, amid nincs, és amire nincs szükséged.”

Milyen más fajtái vannak a többszöröző hatásnak?

Jöhet egyébként a tőke a hitelen kívül más formában is, például befektetőktől. Ők lehetne barátok, családtagok, vagy egy Kockázati Tőke befektető, akik a projektben szeretnének részesedést szerezni a pénzükért cserébe. Ilyenkor nyilván a projekt által elért nyereségből is fel kell áldoznod, de legalább csak akkor, ha sikeres a projekt, és a hitellel ellentétben nincs fix havi kötelezettséged.

A többi hatástöbbszöröző a következő.

Más emberek ideje és munkája

Ha egy céged van amiben alkalmazottak vannak, akkor nyilván együtt nagyobb dolgokat és több profitot tudtok elérni mint magad egyedül. Lehet, hogy egy eladó havonta 100 pár cipőt tud eladni, de kettő már 200-at. Ha ingatlanbefektetésről van szó, akkor pedig egy kivitelező csapat fel tudja újítani a megvett lakásod anélkül, hogy neked teljes munkaidőben ott kéne lenned, így pl. tudsz mellette dolgozni.

Szoftver és AI

Régen még papírra írt táblázatokkal és számológéppel dolgoztak a könyvelők, míg ma már minden sokkal gyorsabban megy Microsoft Excellel. Egységnyi idő alatt többet tudnak a munkatársak elvégezni, tehát több profitot termelnek mert kisebb lesz az egy egységnyi elvégzett feladatra jutó költségük. Rengeted szoftver van ma már, ezek minden féle területen megoldást kínálnak.

Média

Ma például a LinkedInen vagy a saját weboldaladon könnyedén megoszthatsz tartalmakat. Ha valamiben jó vagy és tanítasz ebben a témában másokat, sokkal több embert tudsz elérni ma mint amikor régen egy tanteremben adhattál elő 25 embernek. Az Internet teszi mindezt lehetővé, és ezreket is elérhetsz egy-egy bejegyzéseddel. Ha fizetős hírlevelet működtetsz például, akkor minden egyes új feliratkozó több profitot fog jelenteni neked, a tartalmat viszont csak egyszer kell legyártanod.

Terjesztés (distribution)

Ha már van egy közönséged, akkor újabb és újabb termékeket is el kezdhetsz értékesíteni nekik anélkül hogy minden egyes új termékhez fel kéne építened egy-egy új vevői tábort.

Más emberek tapasztalata

Az üzleti életben rengeteget lehet tanulni másoktól. Tudsz könyveket olvasni, vagy podcastokat hallgatni a neten stb. Vagy egy mentor is sokat lendíthet a tudásodon, ami mind több profit elérésére ad lehetőséget.

Saját kapcsolati hálód

Ha például ismersz valakit akinek van egy ütős jogásza, és ezért hozzáférhetsz őhozzá; amikor van egy vitás ügyed, akkor nagyobb eséllyel nyered meg az ügyet ha őt alkalmazod, ami alapesetben több profitot jelent. Ha jobban el tudod úgy érni a céljaid, hogy ismersz valakit aki segíthet, akkor a hálózatod többszöröző hatását használtad ki.

A Te céged “operációs rendszere”

Nem, nem a Windowsról beszélek. Hanem hogy hogyan oldasz meg problémákat a cégedben és mennyire vannak ezek a folyamatok kidolgozva és dokumentálva, hogy ha egy munkatárs elakad, azonnal tudja hol nézhet utána a feladat megoldásának. Például, tudja az eladód pontosan hogy mit kell mondjon egy-egy szituációban az ügyfélnek (kidolgoztátok-e pontosan előre a nagyobb siker érdemében?), és ha nem, utána tud nézni valahol gyorsan (dokumentáltátok is? Nyilván ez nem élő kommunikációban kivitelezhető példa, hanem mondjuk emailezésnél)? Ha mindkettőre igen a válasz, az több profitot jelenthet.

Összefoglalás

A hatástöbbszörözők felgyorsíthatják a vagyon szerzést, de némelyiknek rizikói is vannak, és az ilyenekkel óvatosan kell eljárni. A legfőbb ezek közül a rizikósak közül a hitel, de őt is lehet racionálisan használni bizonyos esetekben. A többi hatástöbbszöröző, mint például más emberek erőfeszítése, inkább egy cég profitjának növelésében segíthet.

Remélem, hogy hasznos volt számodra a cikkem.

Mégegyszer hangsúlyozni szeretném, hogy ez a bejegyzés nem befektetési tanács. A jogi nyilatkozatom itt olvashatod.